Redolfi-Logo-gruenEOS EXPRESS

DSC_7015-f DSC_7019-f DSC_7030-f

je dlouho očekávanou skvěle vypadající novinkou v kategorii kulových kozlic. Narůstající zájem o tento typ kulovnic v Evropě způsobují zejména vysoké stavy černé zvěře a obliba či nutnost naháňkového způsobu lovu pro účinnou redukci škod, jež jsou stále větším problémem.

Kulová kozlice je poměrně složitý mechanismus, kde základem je dokonalé slícování baskule a hlavňového svazku. Neméně důležité je zajištění souososti hlavní. V zásadě dnes existují dvě technická řešení která umožní dosáhnout přesný výsledný soustřel obou hlavní.

  • Prvním z nich je umístění a následné ponechání regulovatelné objímky na částečně volném ústí obou hlavní, kdy má uživatel možnost jemné regulace a korekce. Jedná se o řešení praktické, ale z pohledu estetiky ne zcela optimální.
  • Druhou a výrobně náročnější variantou je výroba svazku ve dvou fázích. Vzájemné pevné spojení hlavní se napoprvé ukončí pár milimetrů před ústím kam se nasadí regulační objímka. Zbraň se v surovém stavu bez povrchových úprav na střelnici vyzkouší, výsledný soustřel se doladí a následně se konce doletují až k ústí obou hlavní.

Dočasně umístěná objímka pro regulaci soustřelu a minimalizaci koncového pnutí se následně odstraní a tím je dosaženo čistého a hladkého ukončení hlavňového svazku, kterému dominuje muška se světlovodným vláknem.

Elegantní povrchová úprava je provedena tzv.mramorováním, které vzniká kombinací chemické reakce a tepelného působení na zakalenou chrommolybdenovou zbrojařskou ocel. Výsledkem je nepravidelně žíhaný povrch, který zajistí individuální vzhled každého kusu. Na bocích i spodní části jsou umístěny zlatě provedené gravírované zvířecí motivy.

Otevření a zlomení kozlice je možné po odjištění temenní kličky která je tak jako většina ostatních povrchových ploch opatřena jemnou vkusnou stojní rytinou. Horní část otočného čepu kličky je ozdobena rytinou hlavy srnce. Na horní straně baskule je pod kličkou umístěn kombinovaný ovladač pojistky, který kromě funkce zajištění proti nechtěnému výstřelu umožní také zvolit pořadí výstřelu jednotlivých hlavní. Citlivé ovládání je řešeno jednospouští s jemným a hladkým chodem. Horní hlaveň je opatřena lištou s jemným rýhováním, na kterou je možno upevnit ocelovou montáž libovolného optického zaměřovače. Standardně je každý kus z výroby opatřen stavitelnými pevnými mířidly se světlovodnými vlákny, které zajistí rychlé intuitivní zamíření ihned po nahození zbraně do ramene.

Systém zbraně je uložen do pažby s bavorskou lícnicí z ořechového dřeva vyšší třídy zakončeného kvalitní měkkou pryžovou botkou, která zajistí účinný útlum zpětného rázu u použitých výkonných ráží. Ruční povrchová úprava pažby je provedena olejem, který zvýrazní přirozenou strukturu dřeva a zároveň umožní jednoduché opravy drobných oděrek, kterým se při běžném používání během lovu nikdo nevyhne.

Technicko taktické údaje EOS EXPRESS
  • Celková délka: 1003 mm
  • Délka hlavní: 550 mm
  • Celková hmotnost: 3,2 kg
  • Jednospoušť s možností předvolby pořadí výstřelu
  • Automatické vyhazovače
  • Ráže: 30-06 Spr.; 8×57 JRS; 9,3x74R