Untitled

Závěrový systém

HOWA M 1500 je vybavena válcovým odsuvným závěrem, který je uzamčen dvěma protilehlými ozuby na hlavě závěru. Třípolohová pojistka je umístěna vzadu na pravé straně. V zadní části závěru je také umístěn výstražník. Pokud vystupuje směrem dozadu, je bicí mechanismus napnutý. Dokonale vyrobený mechanismus je upraven tak, že pokud není závěr zcela uzamčen nemůže dojít k výstřelu. Závěr má tři „odfukové“ otvory pro případ perforace nábojnice, kdy plyny z prachové slože jsou odvedeny mimo obličej střelce. Nábojová schránka pojme pět nábojů, v případě ráží magnum o jeden méně. Dno nábojové schránky lze vyklopit dolů po zmáčknutí tlačítka v přední části lučíku.

HOWA M-1500 se vyrábí ve dvou velikostech závěrového systému z uhlíkové nebo nerez oceli. Použitá technologie černění je velmi odolná vůči korozi a zajistí dokonalou ochranu proti vnějším vlivům. Celonerezové provedení s matným povrchem nabízí delší životnost a použitelnost v jakémkoliv prostředí.

howa pohled na výstražník howa detail uzamykacích ozubů s vytahovačem howa uzavřený závěr s pojistkou howa závěr

Spoušťový mechanismus

Příjemně tvarovaný jazýček spouště se svislým rýhováním ovládá moderní dvoustupňový spoušťový mechanismus s jemným a předvídatelným bodovým odpalem. Pro zkušené střelce má možnost individuálního nastavení ovládací síly, což plně nahrazuje napínáček.

V zadní části závěru je umístěn červeně zvýrazněný výstražník. Jakmile vystupuje směrem dozadu, je bicí mechanismus napnutý. Dokonale vyrobený mechanismus je upraven tak, že pokud není závěr zcela uzamčen nemůže dojít k výstřelu. Závěr má tři „odfukové“ otvory pro případ perforace nábojnice, kdy plyny z prachové slože jsou odvedeny směrem dolů, mimo obličej střelce. Povrch závěru je opatřen tzv. kroužkováním, které je nejen estetickou záležitostí, ale přispívá i k hladšímu chodu závěru při přebíjení.

W&S spoust.mechanismus vykres W&S spoust. mechanismus foto

Individuální požadavky

Celá kulovnice je pojata jako skládačka. Zákazník si vybere systém v dané ráži, délku a konturu hlavně, k tomu vhodnou pažbu a doplňky, které mu nejlépe vyhovují. Konkrétní zbraň je následně dle individuálních požadavků sestavena na zakázku.

howa systém úplný bez bažbyZásobník 5, 10 ran HOWA

Pažba

Základní a vysoce praktické provedení M-1500 je opatřeno pažbou HOGUE Overmolded™   z oboustranně pogumovaného kvalitního polymeru v barvě černé nebo zelené. Systém zbraně je v pažbě spolehlivě uchycen užitím tzv. „pilar bedding“.  Samozřejmostí je plovoucí hlaveň, nehlučná třípolohová pojistka a protiskluzové uchopení. Vysoce funkční provedení této pažby, která je opatřena komfortní botkou zhotovenou z unikátního pryžovo-silikonového materiálu, zajistí útlum zpětného rázu až o 30% ve srovnání s pažbou klasické konstrukce.

Pro zákazníky, kteří upřednostňují klasickou pažbu evropského stylu s bavorskou lícnicí vyrobenou z tureckého ořechu a matnou olejovanou úpravou je v nabídce za mírný příplatek i tato varianta. Další typ dřevěné lovecké pažby tvarově vycházející z typu Scandinavia je vyrobena z amerického lakovaného ořechu a je k dispozici pro obě délky závěrového mechanismu. Pro sportovní střelce existuje široká nabídka modelů z laminovaného dřeva, plastu, kevlaru nebo odpružené pažby od firmy Blackhawk z odolného polymeru.

OLYMPUS DIGITAL CAMERANorsko 11-2011 083

Okamžité používání

Z výrobního závodu odchází vždy plně funkční a seřízená zbraň s vynikající spouští. Po montáži vhodného optického zaměřovače na lištu weaver a nastřelení je ihned připravena k použití. Není třeba žádné další „dolaďování“, což u jiných značek této cenové kategorie není zcela běžné. Spolehlivá konstrukce fungující v každém prostředí i klimatu, přesnost a odolnost jsou důvodem, proč dnes mnoho profesionálů i amatérů úspěšně používá tyto kulovnice od tropů až po Aljašku.