webley

Aristokrat s britským rodokmenem

Po stoleté přestávce mohla Webley & Scott nedávno představit novinku – kulovnici Webley & Scott Empire.
Výroba probíhá za použití nejmodernějších technologií, drží se tradičních hodnot a konzervativního designu.

Závěrový mechanismus

Z konstrukčního hlediska bylo pro uzamčení závěrového mechanismu zvoleno osvědčené řešení, které u moderních loveckých kulovnic současnosti stále dominuje. Opakovačka W&S Empire má válcový odsuvný závěr s vytahovačem tvaru drápku a vyhazovač řešený odpruženým válcovým čepem. Závěr se pootočením o 90° uzamyká dvěma ozuby do lůžka zbraně. Třípolohová pojistka je umístěna vzadu na pravé straně a nahoře je osazena podélně rýhovaným hmatníkem, tvarově přizpůsobeným pro ovládání palcem pravé ruky. Pojistka má nehlučný a přesný chod při přepínaní do všech provozních poloh :

  1. zajištění spouště i závěru pro maximálně bezpečnou manipulaci s nabitou zbraní
  2. zajištění spouště pro bezpečné vybití a vytažení střeliva z nábojové komory
  3. odjištěno pro následný odpal
    W&S EMPIRE detal zaveru, zasobniku a pistolove rukojeti W&S EMPIRE foto zaveru a zkusebnich znacek
Spoušťový mechanismus

Příjemně tvarovaný jazýček spouště se svislým rýhováním ovládá moderní dvoustupňový spoušťový mechanismus s jemným a předvídatelným bodovým odpalem. Pro zkušené střelce má možnost individuálního nastavení ovládací síly, což plně nahrazuje napínáček.

V zadní části závěru je umístěn červeně zvýrazněný výstražník. Jakmile vystupuje směrem dozadu, je bicí mechanismus napnutý. Dokonale vyrobený mechanismus je upraven tak, že pokud není závěr zcela uzamčen nemůže dojít k výstřelu. Závěr má tři „odfukové“ otvory pro případ perforace nábojnice, kdy plyny z prachové slože jsou odvedeny směrem dolů, mimo obličej střelce. Povrch závěru je opatřen tzv. kroužkováním, které je nejen estetickou záležitostí, ale přispívá i k hladšímu chodu závěru při přebíjení.

W&S spoust.mechanismus vykresW&S spoust. mechanismus foto

Zásobník

Jednořadý ocelový zásobník pojme tři náboje a je dokonale zalícován do spodní části pažby, ze které nevystupuje. Vypouštěcí páčka zásobníku je umístěn a v přední části lučíku. Záchyt zásobníku je umístěn na přední hraně zásobníkové šachty. Vyleštěnému a černěnému dnu zásobníku dominuje laserem provedené logo W&S.

Hlaveň

Srdcem každé palné zbraně je kvalitní hlaveň s dokonale provedeným vývrtem, ústím a nábojovou komorou, která zajistí rychlost, rotaci, seskupení a přesnost střelby. Empire je osazen precizní, za studena kovanou hlavní vyrobenou ze zbrojařské uhlíkové oceli nejvyšších kvalit od renomovaného výrobce. Ústí hlavně je opatřenou závitem s krytkou pro montáž loveckého tlumiče pokud to legislativa umožňuje. V našich poměrech je možno tento závit použít např. pro aplikaci kompenzátoru zpětného rázu nebo úsťové brzdy. Montáž těchto doplňků je přínosem pro příjemnou a přesnou střelbu ze silnějších ráží a také při užití noktovizorů. Citlivá elektronická zařízení tak nejsou vystavena nežádoucímu silnému mechanickému rázu a optickému zášlehu výstřelu.

Montáže

U moderních přesně střílejících zbraní se v lovecké praxi nepředpokládá používání pevných mířidel. Mnoho výrobců je ani na své modely nemontuje. Namísto toho jsou dlouhé zbraně vybaveny univerzálním rozhraním, které umožňuje rychlou a jednoduchou montáž všech optických zaměřovačů vyhovujících danému způsobu střelby a lovu.
Tímto rozhraním jsou montážní lišty standardu Weaver nebo Picatinny rail známé také jako MIL-STD-1913. Tomuto standardu jsou přizpůsobeny cenově dostupně montáže puškohledů, kolimátorů, noktovizorů ….. Uživatel tak není nucen zakoupit většinou extrémně drahé jednoúčelové montáže pro jednotlivé značky kulovnic, které mají na vrchní straně lůžka atypický rádius nebo „šíny“. Na vrchní straně lůžka kulovnic Empire proto naleznete čtyři závity pro montáž standardní jednodílné nebo dvoudílné lišty, na kterou snadno umístíte jakýkoliv zaměřovač.

Pažba

Pažba je prodloužením ruky střelce. Svou konstrukcí musí umožnit intuitivní a rychlé zamíření, účinně eliminovat zpětný ráz a být odolná vůči vnějším podmínkám. Systém zbraně Empire je zapažben do elegantní pažby s lícnicí z ořechového dřeva vyšší třídy. Ergonomie zadní části pažby je navržena tak, aby po nahození zbraně do ramene byl střed oka co nejblíže záměrné ose puškohledu. Střelec nemusí nepřirozeně natahovat krk jak je tomu u většiny klasických pažeb s bavorskou lícnicí. Předpažbí je ukončeno tmavě namořeným koncem. Tmavá je i spodní část pistolové rukojeti, která je opatřena signaturou W&S. Rybiny jsou ohraničeny rámečkem a dokonale vypáleny laserem. Povrchová úprava matným olejem umožní snadné opravy drobných poškození. Zadní část je osazena silnou pryžovou botkou s povrchovou strukturou imitace kůže, která výrazně sníží zpětný ráz a přispívá ke komfortu střelby.

Při použití kvalitního střeliva výrobce garantuje maximální rozptyl do 1 MOA / 100 m. Střelivo laborované na míru běžně dosahuje výrazně lepších výsledků. K výrobě kulovnice Empire byly použity materiály nejvyšších kvalit, vše je dokonale řemeslně zpracováno, slícováno, což je základní předpoklad spolehlivosti, přesnosti a dlouhodobé životnosti. Povrchová úprava je provedena černěním na precizně vyleštěném povrchu